June 26 DIENA

Kaip padidinti deguonies kiekį kraujyje?

Kraujas – tai gyvybiškai svarbus mūsų organizmo komponentas, kuris tiekia deguonį visoms ląstelėms. Įkvėpus šviežio oro, raudonieji kraujo kūneliai priglunda prie deguonies molekulių, kurios tada keliauja per kraujotaką, pasiekdamos kiekvieną kūno kampelį. Šis nuostabus biologinis mechanizmas ne tik palaiko ląstelių atsinaujinimą, bet ir energizuoja kūną, stiprina imuninę sistemą ir užtikrina kitas būtinas gyvybinės funkcijas. 

Deguonis – pagrindinis elementas, būtinas visų gyvų organizmų egzistavimui. Homeostazei palaikyti reikalinga pusiausvyra tarp deguonies patekimo į organizmą ir jo sunaudojimo. Žmogaus organizme svarbiausios sistemos, atsakingos už deguonies patekimą ir vidinės terpės pastovumo palaikymą, yra kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemos, šiame straipsnyje gilinsimės į problemas, susijusias su deguonies trūkumu, ir pateiksime įvairius būdus, kaip natūraliai ir mediciniškai pakelti deguonies lygį organizme.

Kas yra hipoksija?

Hipoksija – tai medicininė būklė, pasireiškianti deguonies trūkumu mūsų kūno audiniuose. Ši problema gali kilti dėl įvairių priežasčių, tokių kaip nepakankamas deguonies kiekis aplinkoje, sutrikimai kvėpavimo ar kraujotakos sistemose, ar net ląstelių nesugebėjimas tinkamai panaudoti deguonį. Priklausomai nuo priežasčių ir lokalizacijos, hipoksija gali turėti įvairių pasekmių sveikatai ir gali skatinti įvairių simptomų atsiradimą.

Ar hipoksija ir hipoksemija – vienas ir tas pats?

Sąvokos hipoksemija ir hipoksija nėra sinonimai. Hipoksemija – tai parcialinio deguonies slėgio sumažėjimas kraujyje. Hipoksija – nepakankamas deguonies kiekis audiniuose. Šios dvi būklės ne visuomet būna kartu. Hipoksemija gali pasireikšti be hipoksijos, pvz., kompensacija į deguonies stygių padidėja hemoglobino koncentracija. Hipoksija taip pat galima nesant hipoksemijos (pvz., esant hipoperfuzijai). Pagrindinis skirtumas tarp šių sąvokų yra tas, kad hipoksija – deguonies trūkumas audiniuose, o hipoksemija yra deguonies trūkumas kraujyje. 

Abi ligos gali sukelti panašius simptomus, pavyzdžiui, dusulį, sumišimą ar padidėjusį širdies ritmą, tačiau ne visi hipoksijos simptomai būdingi hipoksemijai, ir atvirkščiai.

Tai reiškia, kad gydymo strategijos ir diagnostikos metodai kiekvienai sąlygai yra specifiški ir reikalauja atidumo.  Supratimas apie šių sąlygų skirtumus yra gyvybiškai svarbus teisingai diagnozuojant ir efektyviai gydant pacientus, kurie kenčia nuo deguonies pasisavinimo problemų.

Bendri simptomaiBūdingi tik hipoksijaiBūdingi tik hipoksemijai
Odos spalvos pokyčiai (nuo mėlynos iki vyšninės raudonos).Nerimas.Sunkūs galvos skausmai.
Sumišimas.Galvos skausmai.Traukuliai.
Kosulys.Padidėjęs kraujospūdis.
Sutrikęs širdies ritmas.Apsunkęs kvėpavimas.
Sutrikęs kvėpavimas.Tachikardija.
Dusulys.Hipotenzija.
Prakaitavimas.Netaisyklinga širdies veikla.
Švokštimas kvėpavimo takuose.Koma (ekstremaliais atvejais).

Hipoksija reiškia būklę, kai audiniai organizme patiria deguonies trūkumą. Tai gali būti dėl įvairių priežasčių, įskaitant sumažėjusį deguonies kiekį aplinkos ore, sutrikusią kvėpavimo ar kraujotakos sistemą, ar ląstelių nesugebėjimą panaudoti deguonį dėl biocheminių sutrikimų. Hipoksija gali paveikti atskirus organus ar visą kūną, dėl šios priežasties liga yra klasifikuojama į kelias rūšis: 

Yra skirtingos hipoksijos rūšys, kurios skiriasi tuom, kurioje sistemoje vyksta sutrikimas:

  1. Egzogeninė hipoksija: Tai būklė, kai trūksta deguonies aplinkoje, kaip antai aukštuose kalnuose ar uždarose erdvėse.
  2. Kvėpavimo (respiracinė) hipoksija: Atsiranda, kai kvėpavimo organai nesugeba efektyviai aprūpinti kraują deguonimi, dėl kvėpavimo sutrikimų, tokie kaip astma ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga.
  3. Cirkuliacinė hipoksija: Atsiranda dėl kraujo apytakos sutrikimo, kai organai ir audiniai nepakankamai aprūpinami krauju (nukraujavus, sutrikus širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai)
  4. Kraujo (heminė) hipoksija: Ši būklė kyla, kai kraujyje esantis hemoglobinas negali efektyviai transportuoti deguonies, dėl tokių problemų kaip anemija arba apsinuodijimas, pavyzdžiui, anglies monoksidu.
  5. Audinių (histotoksinė) hipoksija: Atsiranda, kai audiniai negali tinkamai naudoti jų pasiekiančio deguonies, pavyzdžiui, dėl tam tikrų toksinų, kurie trikdo ląstelių veiklą.

Koks yra normalus kiekis deguonies kraujyje?

Deguonies lygis kraujyje yra svarbus sveikatos indikatorius, atspindintis, kiek deguonies yra surišę raudonieji kraujo kūneliai. Šį lygį galima nustatyti atliekant kraujo tyrimus arba naudojant pulsoksimetrą –  deguonies aparatą matuojantį deguonies prisotinimo procentą (SpO2), kuris yra pagrindinis kraujo deguonies kiekio matavimo vienetas.

Optimalus SpO2 lygis yra tarp 95 ir 100 procentų. Žmonės, sergantys plaučių ligomis, gali turėti šiek tiek mažesnį SpO2 lygį, paprastai svyruojantį nuo 88 iki 92 procentų. Jeigu SpO2 nukrenta žemiau 95 procentų, tai gali signalizuoti apie galimą hipoksemiją, kuri savo ruožtu gali sukelti audinių hipoksiją. Ši būklė yra itin rimta ir negali būti ignoruojama, ypač esant jau egzistuojantiems sveikatos sutrikimams, kadangi ji gali privesti prie sunkių komplikacijų.

Kaip pakelti deguonies kiekį kraujyje?

Žmogaus gyvybingumą itin veikia kraujo deguonies lygis. Tinkamas deguonies kiekis kraujyje ne tik pagerina bendrą savijautą, bet ir stiprina imuninę sistemą, gerina miego kokybę bei energijos lygį. Norėdami padidinti  deguonies lygį kraujyje,  galite taikyti įvairias metodikas – nuo sveikesnių gyvenimo būdo pasirinkimų iki specialių kvėpavimo pratimų bei klinikinių terapijų.

Natūralūs būdai

  • Patalpų vėdinimas – nuolat vėdinkite patalpas atidarant langus, bei vaikščiokite gryname ore, kad skatintumete didesnį deguonies įsisavinimą. 
  • Žalingų įpročių atsisakymas – atsisakius rūkymo, jau per dvi savaites galima pastebėti žymų kraujotakos ir deguonies lygio pagerėjimą.
  • Naminių augalų auginimas – auginkite namų augalus, kurie valo orą, šalindami anglies dvideginį ir praturtindami jį deguonimi, taip padidindami deguonies kiekį patalpoje.
  • Kvėpavimo pratimai – praktikuokite paprastus pratimus, pavyzdžiui, gilų, lėtą kvėpavimą, kad padidintumėte deguonies įsisavinimą.
  • Pulsoksimetro naudojimas – naudokite deguonies aparatą namuose, kad patikrintumėte kraujo deguonies lygį ir stebėtumėte pagerėjimus.

Baro kamera

Hiperbarinė deguonies terapija (HBO) – revoliucinis gydymo metodas, kurio metu pacientai specialioje baro kameroje kvėpuoja 94% grynu deguonimi. Ši pažangi terapija leidžia organizmui įsisavinti iki 5 kartų daugiau deguonies molekulių nei įprastai, taip stiprina bendrą sveikatos būklę, atitolina senėjimo procesus, skatina greitesnį žaizdų gijimą ir efektyviai mažina uždegimus bei infekcijas. Dėl maksimalaus deguonies prisotinimo, kraujas efektyviau transportuoja deguonį į organizmą, kas yra ypač svarbu audinių atsistatymui po traumų ar operacijų, suaktyvina medžiagų apykaitą, gerina kraujotaką ir skatina detoksikacijos bei regeneracijos procesus, padedant organizmui atsikratyti kenksmingų medžiagų ir atstatyti pažeistas ląsteles.

Ozono terapija

Ozono terapija yra saugus ir veiksmingas būdas padidinti deguonies kiekį kraujyje. Šioje procedūroje naudojamas ozono ir deguonies mišinys, kuris gaminamas specialiu generatoriumi iš medicininio deguonies. Gydymo metu paciento imamas kraujas prisotinamas ozono dujomis, o paskui grąžinamas atgal į kūną. Šis metodas, dėl ozono priešuždegiminio poveikio, pagerina kraujotaką, stiprina imuninę sistemą ir gerina nervų funkcijas. Ozono terapija yra ypač veiksminga, nesukelia alergijų ar šalutinių poveikių, o teigiami rezultatai matomi jau po pirmos procedūros,ar procedūrų kurso.

Apibendrinimui

Palaikant tinkamą deguonies lygį kraujyje, galima efektyviai išvengti hipoksijos ir hipoksemijos, kurios gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Siekiant optimalaus deguonies lygio, svarbu vėdinti patalpas, laikytis sveikų įpročių, tokių kaip rūkymo atsisakymas, ir nuolat būti gerai vėdinamose patalpose. Papildomai, medicininiai sprendimai, tokie kaip hiperbarinė deguonies terapija ir ozono terapija, gali suteikti reikšmingą pagalbą, ypač esant sunkesnėms sveikatos būklėms. Įvairių metodų kombinacija yra efektyviausias būdas užtikrinti, kad organizmas visada turėtų pakankamai deguonies.