Silpna imuninė sistema, nuolatinis nuovargis, raumenų ir nugaros skausmai, prasta nuotaika. Šie simptomai, neretai paūmėjantys šaltuoju sezonu, gali rodyti vieno paprasto, bet itin svarbaus elemento, vitamino D, trūkumą. Vitaminas D yra be galo reikšmingas ir gyvybiškai svarbus elementas, reikalingas tinkamai žmogaus organizmo veiklai palaikyti. Tačiau daugelis žmonių pasaulyje kenčia nuo vitamino D trūkumo, ypač gyvenantys šaltesniame klimate, kur mažai saulės. Kartais, mūsų organizmui pritrūkus šio elemento, dar vadinamo „saulės vitaminu“, imame prastai jaustis, tampame irzlūs. Šiame straipsnyje „Drops Clinic“ šeimos klinikos specialistai supažindins jus su vitamino D nauda organizmui, papasakos, kaip atpažinti ir diagnozuoti vitamino D trūkumą, kaip jį gydyti ir kaip išvengti vitamino D pertekliaus bei dažniausiai daromų klaidų vartojant šį vitaminą.
Kokia vitamino D nauda organizmui?
Vitamino D nauda organizmui yra itin didelė, jis nepaprastai svarbus daugeliui gyvybinių funkcijų palaikyti. Skirtingai nuo kitų vitaminų jis veikia kaip hormonas, daugelis kūno ląstelių turi receptorius vitaminui įsisavinti. Organizme vitaminas D dalyvauja įvairiuose procesuose, tačiau labiausiai vitaminas D organizmui reikalingas:
- kalciui ir fosforui organizme įsisavinti,
- nervinei ir imuninei sistemoms palaikyti,
- sveikiems raumenims ir kaulams palaikyti.
Be pagrindinių funkcijų organizme, vitaminas D gali būti naudingas organizmui sumažinti vėžio ląstelių augimą, padėti kontroliuoti infekcijas ir sumažinti uždegimą. Vitaminas D taip pat gali turėti įtakos ir vaidinti svarbų vaidmenį mažinant nutukimo ir sunkių ligų, ypač širdies ligų ir išsėtinės sklerozės (IS), atsiradimo riziką.
Mūsų paslaugosVitamino D trūkumo simptomai
Vitamino D trūkumas gali turėti poveikį visam organizmui. Tačiau dažniausiai simptomai pasireiškia itin subtiliai, daugeliui net neįtariant, jog visų bėdų šaltinis – D vitamino trūkumas. Organizmui negaunant pakankamai vitamino D, gali pasireikšti įvairūs simptomai, nuo skausmų iki nuotaikos pokyčių. Būdingiausi požymiai, rodantys kad vitamino D trūkumą organizme yra šie:
- Dažnai pasikartojančios peršalimo ar infekcinės ligos neretai rodo didelį vitamino D trūkumą, nes būtent jis yra labai svarbus imuninei sistemai palaikyti. Vitaminas D tiesiogiai sąveikauja su ląstelėmis, atsakingomis už kovą su infekcija. Prasidėjus šaltajam sezonui ir sumažėjus saulės kiekiui, dėl vitamino D trūkumo padažnėja susirgimų peršalimo ar infekcinėmis ligomis. Taigi, norint sumažinti riziką susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, yra svarbu atsižvelgti į vitamino D kiekį organizme.
- Nuovargis ir energijos trūkumas yra vienas subtilesnių vitamino D trūkumo požymių, tačiau ne ką mažiau retas. Nors nuovargis gali būti sukelti daugybės priežasčių, neretai bėdos šaltinis slypi vitamino D trūkume. Vitamino D nepakankamumas gali lemti prastesnę miego kokybę, taigi yra jaučiamas nuovargis ir energijos trūkumas. Kartais, vitamino trūkumas organizme gali sukelti ir tokį nuovargį, kuris neigiamai veikia viso gyvenimo kokybę.
- Nugaros ir kaulų skausmai yra vienas dažniausių vitamino D trūkumo simptomų. Vitaminas D gerina kalcio pasisavinimą, todėl dėl jo trūkumo gali būti jaučiamas kaulų ir nugaros, ypač apatinės dalies, skausmas.
- Raumenų skausmo šaltinį dažnai yra sunku nustatyti. Tačiau neretai, organizme esant nepakankamai vitamino D, atsiranda raumenų skausmai. Taip yra dėl to, kad nervinės ląstelės, jaučiančios skausmą, turi vitamino D receptorius.
- Lėtas žaizdų gijimas taip pat gali būti didelio vitamino D trūkumo požymis, nes organizmui stingant vitamino D sutrinka junginių, svarbių formuojantis naujai odai, gamyba. O tai svarbi žaizdų gijimo dalis.
- Plaukų slinkimas yra siejamas su įvairių medžiagų, taip pat ir vitamino D, trūkumu. Nors viena pagrindinių priežasčių plaukų slinkimui yra stresas, neretai jis atsiranda dėl maistinių medžiagų nepakankamumo.
- Depresija taip pat gali būti vitamino D trūkumo požymis, ypatingai vyresnio amžiaus žmonėms. vitamino D trūkumas suaugusiems neigiamai veikia nuotaikų kaitą, lemia sezoninę depresiją.
Vitamino D perteklius organizme
Nors taip nutinka retai, vitamino D perteklius taip pat yra pavojingas mūsų organizmui. Vitamino D perteklius dažniausiai atsiranda dėl per didelio vitamino D papildų vartojimo ilgą laiką, nes jis yra linkęs kauptis organizme. Perdozavimas vitaminu D gali sukelti padidėjusį kalcio kiekį kraujyje. Didesnė kalcio koncentracija kelia riziką atsirasti inkstų akmenligei, inkstų nepakankamumui, širdies ir kraujagyslių pažeidimams. Vitamino D perteklius taip pat gali sukelti apetito sumažėjimą, troškulį, vidurių užkietėjimą, pykinimą ir dažną šlapinimąsi, kartais – kaulų skausmus, raumenų silpnumą ar pakilusį kraujo spaudimą. Jei jaučiate galvos skausmą, pykinimą, vemiate ar kankina dažnas šlapinimasis, kreipkitės į gydytoją ir patikrinkite savo vitamino D ir kalcio lygį kraujyje.
Dažniausiai daromos klaidos vartojant vitaminą D
Vartojant vitamino D papildus arba maitinantis maisto produktais, kuriuose yra gausu vitamino D, reikia vengti dažniausių klaidų, trukdančių organizmui įsisavinti medžiagą:
- Nevartokite vitamino D tuščiu skrandžiu arba su maistu, kuriame nėra riebalų. Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, todėl jis geriau pasisavinamas su riebalų turinčiu maistu.
- Nevartokite vitamino D kartu su kalcio papildais arba maistu, kuriame yra daug kalcio. Vitaminas D savaime didina kalcio kiekį kraujyje. Taigi papildomas kalcio kiekis gali sukelti per didelį kalcio kraujyje kiekį ir neigiamai paveikti inkstus ir širdį.
- Nevartokite vitamino D vakare arba prieš miegą. Vitaminas D gali veikti kaip stimuliantas ir trukdyti užmigti arba sutrikdyti miego ciklą.
- Nevartokite vitamino D be gydytojo konsultacijos arba nesilaikant nustatytos dozės. Vitaminas D yra svarbus organizmui, bet netinkamas vitamino D papildų vartojimas gali būti žalingas sveikatai.
Vitamino D trūkumas yra plačiai paplitusi problema, ypač šalto klimato šalyse, ir gali sukelti įvairius simptomus. Ši problema dažnai lemia nusilpusią imuninę sistemą, nuolatinį nuovargį, raumenų ir nugaros skausmus ar net prastą nuotaiką. Vitaminas D yra itin svarbus, nes jis užtikrina kalcio ir fosforo pasisavinimą, palaiko nervinės ir imuninės sistemų veiklą bei stiprina raumenis ir kaulus. Vitamino D trūkumą galima nustatyti atlikus kraujo tyrimą, o gydymas dažnai apima papildų vartojimą. Jei ieškote greito ir efektyvaus sprendimo, apsvarstykite galimybę stiprinti organizmą vitamino D lašelinių terapija – daugiau informacijos rasite čia.