Nugaros skausmas yra viena dažniausiai sutinkamų sveikatos problemų, galinti pasireikšti visais gyvenimo etapais, įvairiomis skausmo formomis. Dažnas yra bent kartą susidūręs su šia problema. Nugaros skausmas dažnai užklumpa netikėtai, iš pasalų, ir kartais atrodo – be jokios realios priežasties. Užklupus staigiam nugaros skausmui kenčia visa gyvenimo kokybė – tampa sunku išsimiegoti, judėti ar net sėdėti vietoje. Gera žinia tai, kad visas nugaros skausmo rūšis galima efektyviai gydyti. Kartu su „Drops Clinic“ šeimos klinikos specialistais šiame straipsnyje mes aptarsime kodėl mus kartais užklumpa nugaros skausmai, kokios yra nugaros skausmo priežastis, kaip ir pagal kokius simptomus jį nustatyti ir kokiu būdu galime atsikratyti skirtingų nugaros skausmų.
Mūsų paslaugosNugaros skausmo priežastys
Nugaros skausmą gali sukelti daugybė įvairių veiksnių. Dažniausiai nugaros skausmo šaltinis slypi stuburo, raumenų, nervų ar vidaus organų problemose. Nugaros skausmai labiau linkę atsirasti antsvorio turintiems asmenims, taip pat tiems, kurie dirba sėdimą darbą, mažai juda ar visai neužsiima fiziniu aktyvumu. Nugaros skausmai taip pat dažniau gali atsirasti asmenims, nuolat patiriantiems stresą. Dažnu atveju nugaros skausmo priežasčių išsiaiškinti iki galo neįmanoma. Visgi, išskiriamos šios pagrindinės priežastys:
- Raumenų ar raiščių patempimai ar sužalojimai;
- Stuburo tarpslankstelinių diskų sužalojimai ar išvaržos;
- Nervų užspaudimai;
- Netaisyklinga kojų ir pėdų padėtis vaikštant, stovint;
- Netaisyklinga laikysena sėdint ar stovint, kilnojant sunkius daiktus;
- Anatominiai pokyčiai (pvz. nevienodo ilgio kojos);
- Stuburo sąnarių ligos (pvz. osteochondrozė, osteoartritas);
- Pilvo organų ligos (inkstų, kasos, tulžies pūslės ir kt.);
- Onkologinės ligos;
- Kai kurios infekcinės ligos;
- Menstruacijos, nėštumas.
Nugaros skausmo diagnozė
Užklupus ūmiam nugaros skausmui, visada svarbu kreiptis į gydytoją. Gydytojas įvertins jūsų būklę, gebėjimą judėti, stovėti, sėdėti ir apžiūrės nugarą sužalojimams nustatyti. Gydytojas taip pat gali paprašyti jūsų apibūdinti skausmą. Po įprastinės apžiūros gydytojas nustatys skausmo gydymo eigą, arba, neišsiaiškinus skausmo šaltinio, paskirs tolimesnius tyrimus.
Norint išaiškinti galimas nugaros skausmų priežastis, dažniausiai atliekami rentgenologiniai tyrimai, siekiant nustatyti sąnarių, stuburo slankstelių ar diskų patologijas. Taip pat gali būti skiriami ir kraujo ar šlapimo tyrimai, vidaus organų echoskopija, ginekologinis tyrimas, bei kiti tyrimai, reikalingi ištirti vidinius kūno faktorius. Kartais gali būti paskiriamas ir kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimas, išsamesniam stuburo būklės ištyrimui.
Nugaros skausmas apačioje
Maudimas ar skausmas nugaros apačioje, ties juosmeniu, dažniausiai atsiranda dėl traumų. Tačiau įtakos skausmui gali turėti it kiti įvairūs sveikatos sutrikimai.
Skausmas nugaros apačioje dažniausiai juntamas dešinėje ar kairėje pusėje, apatinėje nugaros dalyje ties juosmeniu. Toks skausmas kartojasi nereguliariai, gali praėjus tam tikram laiko tarpui pasikartoti. Ūmus skausmas netrunka ilgiau nei 2–3 mėnesius. Lėtinis nugaros skausmas toks, kuris trunka jau ilgiau nei 3 mėnesius.
Nugaros skausmas apačioje dažnai paūmėja ilgiau pasėdėjus, lenkiantis ar keliant sunkius daiktus atsiranda staigus nugaros skausmas. Neretai su tokiu nugaros skausmu, jaučiamas ir skausmas ar nutirpimas kojose.
Skausmas nugaros apačioje gali būti nugaros raumens patempimo, stuburo išvaržos, artrito, ar kitų stuburo problemų, simptomas. Neretai nugaros skausmas apačioje atsiranda dėl vidinių organų ligų, pavyzdžiui inkstų ar šlapimo pūslės infekcijų, ar net menstruacijų.
Nugaros skausmas viršuje
Viršutinės nugaros dalies skausmas nėra toks dažnas kaip kaklo ar apatinės nugaros dalies, juosmens skausmas. Taip yra todėl, kad viršutinės nugaros dalies kaulai ir raumenys nejuda ir nesilanksto tiek, kiek apatinėje nugaros dalyje.
Deginantis skausmas nugaros viršuje dažniausiai susijęs su kaklo ir pečių srities, nugaros raumenų patempimais ar sužalojimais. Toks skausmas gali būti sukeltas ilgalaikio sėdėjimo prie kompiuterio, netinkamos laikysenos sėdint ar stovint, streso ar traumos. Todėl nugaros skausmas viršuje dažniau atsiranda dirbantiems sėdimą, įtemptą darbą. Kartais deginantis nugaros skausmas viršuje jaučiamas ir dėl netinkamos pagalvės ar miego padėties.
Skausmas gali plisti nuo kaklo iki pečių ir rankų. Kartais nugaros skausmą viršutinėje dalyje lydi galvos skausmas ar svaigimas.
Skausmas, pereinantis į koją
Nugaros skausmas, pereinantis į koją, dažniausiai atsiranda dėl raumenų patempimo, stuburo išvaržų ar užspausto nervo. Tokiu atveju gali būti jaučiamas aštrus arba deginantis skausmas, prasidedantis nuo juosmens ir plintantis iki šlaunies, kelio ar blauzdos. Kartais gali būti juntamas tirpimas, dilgčiojimas ar silpnumas kojoje.
Išialgija, arba užsispaudęs nervas, dažniausiai atsiranda dėl prastos laikysenos, sužeidimų, išvaržų. Dauguma išialgijos simptomų laikui bėgant pagerėja, kadangi mūsų nervai yra atsparūs ir daugeliu atvejų bet kokie pokyčiai išnyksta, todėl nervai atsistato ir skausmas praeina savaime. Visgi, geriausia būtų nugaros skausmo, pereinančio į koją neignoruoti ir kreiptis į gydytoją, kadangi nervinis nugaros skausmas gali rodyti ir rimtas stuburo problemas, o laukimas tik pablogins situaciją.
Patarimai, kaip išvengti nugaros skausmų
Nugaros skausmai yra nemaloni problema, dėl kurios dažnai nukenčia viso gyvenimo kokybė. Todėl yra labai svarbu imtis nugaros skausmų prevencijos, ypač jei esate labiau linkęs turėti nugaros skausmų – dirbate sėdimą ar įtemptą darbą, mažai judate ar turite viršsvorio. Štai keletas patarimų, kaip galite išvengti nugaros skausmų:
- Būkite fiziškai aktyvūs. Judėkite kasdien – tinka pasivaikščiojimai, plaukimas, bėgiojimas, mankšta ar kita jums maloni veikla.
- Jei turite antsvorio, sureguliuokite savo kūno svorį. Būtinas tinkamas mitybos, darbo ir poilsio režimas.
- Stenkitės išlaikyti taisyklingą laikyseną, ypač vaikštant ar sėdint. Tėvai turėtų ugdyti vaikų taisyklingą laikyseną nuo pat mažens.
- Rinkitės ergonomiškus baldus ir priemones darbui ir poilsiui. Sėdėdami laikykite nugarą tiesią ir palaikykite kaklo ir pečių liniją.
- Kilnodami sunkius daiktus naudokite kojas ir klubus, o ne nugarą. Keliant daiktus, nesukite kūno ir venkite naudoti nugarą.
- Venkite ilgalaikio sėdėjimo ar stovėjimo vienoje padėtyje. Periodiškai atsistokite ir pasitempkite.
- Miegokite ant kieto ar vidutinio kietumo čiužinio ir tinkamos pagalvės.
Nugaros skausmo gydymas
Nugaros skausmo gydymas priklauso nuo skausmo pobūdžio, trukmės ir intensyvumo. Gydymo tikslas yra sumažinti skausmą, pagerinti judėjimo funkciją ir užkirsti kelią skausmo pasikartojimui. Kartais nugaros skausmai praeina savaime, tačiau jei skausmas trunka ilgiau nei mėnesį, jį svarbu gydyti.
Nugaros skausmo gydymas gali būti įvairus ir apimti daug būdų. Nugaros skausmas gydomas nuskausminamaisiais vaistais arba vaistais nuo uždegimo, fizioterapija, masažų terapija, poilsis, šilti ir šalti kompresai. Kraštutiniu atveju reikalinga operacija. Kiekvienam skausmui gydyti reikia individualios prieigos, todėl svarbi yra gydytojo konsultacija gydymo eigai nustatyti.
Nugaros skausmo gydymas intravenine terapija
Intraveninė terapija taip pat yra vienas iš nugaros skausmo gydymo būdų. Šis būdas yra efektyvus ir naudojamas tada, kai žmogus yra didžiausio skausmo centre ir geriamos tabletės neduoda pakankamo rezultato. Mankštos ir masažų reikėtų vengti esant dideliam skausmui ir tik jį numalšinus naudotis šiais profilaktiniais metodais (sportas, mankšta, masažas). Intraveninė terapija reiškia vaistų įvedimą tiesiai į kraują per veną. Taip vaistai greičiau ir efektyviau pasiekia skausmo šaltinį ir sumažina uždegimą bei raumenų spazmus.
Intraveninė terapija padeda atpalaiduoti įtemptus raumenis, mažina skausmą ir kovoja su uždegimu. Intraveninės terapijos pagalba užtikrinama normali nervinių ląstelių apykaita
Dažniausiai nugaros skausmui gydyti skiriamas visas intraveninės terapijos kursas, reikalingi bent 3 kartai, tačiau jei skausmas yra negydytas ir „užleistas” gali prireikti ir 7-10 kartų. Intraveninę terapiją gali skirti ir atlikti tik kvalifikuotas gydytojas ir tik po išsamios paciento būklės įvertinimo.
Terapijos trukmė ir dažnumas priklauso nuo skausmo pobūdžio ir intensyvumo, bei paciento būklės. Paprastai terapija trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Intraveninė terapija gali būti derinama su kitais gydymo metodais, kaip fizioterapija. Procedūra gali trukti nuo 30 min – 1,30 val.
Mūsų paslaugosNugaros skausmas yra dažna sveikatos problema, galinti atsirasti dėl įvairių priežasčių ir pasireikšti įvairiais būdais. Nugaros skausmas gali būti ūmus ar lėtinis, juntamas apatinėje ar viršutinėje nugaros dalyje, kartais plisti į koją ar ranką. Nugaros skausmo gydymas priklauso nuo jo priežasties ir sunkumo. Gydymas gali apimti vaistus, fizioterapiją, masažą, ar net chirurgiją. Nugaros skausmams labiau linkę yra dirbantys sėdimą ar įtemptą darbą, mažai judantys ar turintys antsvorio asmenys. Todėl yra labai svarbu laikytis nugaros skausmų prevencijos. Norint išvengti nugaros skausmų svarbu būti fiziškai aktyviems, rinktis tinkamus baldus ir priemones darbui ar poilsiui, laikytis taisyklingos laikysenos ir mitybos režimo.
Užklupus nugaros skausmams, neabejokite ir kreipkitės į “Drops Clinic” gydytojų ekspertų komandą, kuri visada yra pasiruošusi jums padėti susigrąžinti gyvenimo kokybę. Mūsų komandoje dirba tik profesionalai, turintys išskirtinius įgūdžius ir kvalifik