Ar ryte pabundate jausdamiesi taip, lyg visai nemiegojote? Ar dažnai patiriate nuovargį, įtampą, skundžiatės bloga atmintimi ir galvos skausmais? Jei tai yra jūsų kasdienybė, tai gali būti požymiai, kad jums pasireiškė lėtinio nuovargio sindromas.
Vis daugiau žmonių skundžiasi dažnesniu nuovargiu, bendru silpnumu, prasta nuotaika. Vis dažnesniam iš mūsų atsiranda susikaupimo ir energijos stoka, sumažėjusi ištvermė. Nors paprastai nuovargis yra visiškai normali ir laikina organizmo fiziologinė būsena, ypač po sunkaus darbo ar didesnio fizinio krūvio, tačiau, dėl nuolatinio poilsio stokos, netinkamo darbo ir poilsio režimo, prastos miego ir mitybos įpročių bei nepakankamo dėmesio sveikatai, nuovargio simptomai gali kauptis ir vystytis rimtos ligos. Nuolatinė tokia savijauta turėtų priversti sunerimti, nes tai gali būti lėtinio nuovargio sindromo įspėjimai.
Nuovargis yra viena didžiausių problemų šiuolaikinėje visuomenėje. Ekonomikos pažanga ir sėkmės laimėjimai įtakoja mūsų gyvenimo tempą, verčia žmones skubėti. Toks tempas ir nepakankamas dėmesys mūsų sveikatai sukelia įvairius organizmo sutrikimus, įtampą, stresą ir ligas. Esant ilgai trunkančiam, sunkiam fiziniam ar protiniam darbui, dideliems informacijos kiekiams ir emocinei įtampai, gali išsivystyti lėtinis nuovargio sindromas (LNS).
Lėtinis nuovargio sindromas arba pervargimas yra būklė, kai be aiškios priežasties jaučiamas nuolatinis nuovargis. Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, LNS sindromu serga 17–24 milijonai žmonių visame pasaulyje.
Šiame straipsnyje kartu su „Drops Clinic“ gydytojais specialistais, apžvelgsime lėtinio nuovargio sindromo simptomus, jo eigos bruožus ir galimus gydymo metodus.
Mūsų paslaugosLėtinio nuovargio sindromas – kas tai?
Lėtinio nuovargio sindromas (LNS) yra liga, kuriai būdingas nuolatinis ar pasikartojantis nuovargis, nepraeinantis išsimiegojus, mažinantis mūsų aktyvumą ir trukdantis darbui, mokslui ar socialiniam gyvenimui. Paprastai tariant, lėtinis nuovargis yra pervargimas arba būklė, kai jaučiamas nuolatinis fizinis arba protinis nuovargis, be akivaidžios priežasties ir trunkantis ne trumpiau kaip 6 mėnesius.
Šis sindromas dažnai sukelia simptomus, tokius kaip trumpalaikės atminties susilpnėjimas, galvos skausmai, raumenų, gerklės ar sąnarių skausmas. Sergantiesiems LNS būna sutrikęs miegas, kamuoja nemiga arba pabundama neišsimiegojus. Kartais sergantieji skundžiasi ir sąnarių skausmais ar net depresija. LNS simptomai gali būti skirtingi ir svyruoti, priklausomai nuo dienos ar gyvenimiško momento, kuriame yra žmogus.
Lėtinio nuovargio sindromas kankina iki 2 % pasaulio žmonių. Diagnozuoti lėtinį nuovargio sindromą yra sunku, nes nėra specifinio testo ar tyrimo, kuris leistų iškart diagnozuoti šią būklę. Šis susirgimas diagnozuojamas tik pagal pacientų išsakytus simptomus, todėl nemažai mokslininkų ir gydytojų abejoja lėtinio nuovargio sindromo tikrumu.
LNS nuo įprasto nuovargio skiriasi tuo, kad sergantiems LNS, nuovargis nedingsta net ir kelias naktis iš eilės gerai išsimiegojus, pailsėjus ar net po atostogų. Tuo tarpu, paprastas nuovargis įprastai praeina po kokybiško nakties miego.
Lėtinis nuovargis priskiriamas prie neurologinių ligų, tačiau įtraukia ir raumenų, virškinimo, širdies-kraujagyslių ir imuninę sistemas. Todėl svarbu atlikti išsamius tyrimus, kad būtų galima atmesti kitas ligas, kurios pasireiškia panašiais simptomais ir patvirtinti lėtinio nuovargio sindromą.
Iš kur atsiranda lėtinio nuovargio sindromas?
Lėtinio nuovargio sindromas (LNS) yra liga, kurią lemia įvairios priežastys, kol kas dar ne visiškai suprantamos mokslui. Mokslininkai nesutaria dėl to, ar LNS gali būti sukeltas imuninės sistemos nepakankamumo ar disfunkcijos, hormoninių sutrikimų ar virusų. Taip pat pastebima, kad nuolatinė nervinė įtampa ir didelis emocinis bei psichologinis stresas gali sukelti sutrikimus centrinėje nervų sistemoje ir būti viena iš ligos priežasčių.
Be to, pastebėta, kad nemaža dalis LNS atvejų prasideda po infekcinių ligų, o kartais gali būti susiję ir su traumomis. Dauguma pacientų praneša, kad prieš susirgdami LNS, dažnai patyrė didelį stresą. Ši liga dažniau pasireiškia jaunesnio ir vidutinio amžiaus žmonėms, dažniausiai moterims.
LNS gali būti sukeltas įvairių veiksnių, tokių kaip ilgalaikis protinis ir psichologinis nuovargis, susilpnėjęs imunitetas, stresas, netinkama mityba, nemiga, nepalanki psichologinė atmosfera ir net ilgalaikis saulės šviesos trūkumas. Taip pat žinoma, kad šio sindromo sergančių žmonių kraujyje paprastai būna padidėjęs hormono melatonino, kuris reguliuoja organizmo bioritmą, kiekis.
Diagnozuoti LNS yra sunku, nes nėra specifinio testo ar tyrimo, kuris leistų iškart nustatyti šią būklę. Todėl svarbu atlikti išsamią diagnostiką, kad būtų galima atmesti kitas ligas, kurios gali pasireikšti panašiais simptomais, ir patvirtinti lėtinio nuovargio sindromą.
Tačiau svarbu pažymėti, kad LNS yra labai individualus sutrikimas, ir jo atsiradimą gali veikti ir kitos, dar ne visiškai žinomos priežastys. Dėl to tolesni tyrimai ir supratimas apie LNS yra būtini siekiant geriau diagnozuoti ir gydyti šią būklę.
Lėtinio nuovargio sindromo simptomai
Pagrindinis simptomas lėtinio nuovargio sindromui yra nuolatinis nuovargis, ypač po bet kokios fizinės veiklos, net lėto pasivaikščiojimo. Dažnai, dėl ligos, sutrinka miegas, atsiranda nemiga, Jaučiamas nepakankamas išsimiegojimo jausmas net po 8 valandų miego. Kartais, gali pasireikšti sąnarių, raumenų, galvos skausmai ir depresija. Nuolatinis nuovargis ir išsekimas gali sumažinti imunitetą ir sukelti dažnus gerklės skausmus bei peršalimus. Simptomai gali kisti kasdien, kartais gerėjant, kartais blogėjant.
Lėtinio nuovargio sindromas nėra lengvai diagnozuojamas, nes jo simptomai yra panašūs į kitų ligų apraiškas. Dažnai šie simptomai gali priminti lėtinės ligos eigą, todėl žmogus nerimauja ir ieško diagnozės, nors jokių ligų nerandama. Todėl svarbu atlikti išsamesnius tyrimus ir atmesti kitas galimas priežastis, prieš galutinai diagnozuojant LNS.
Norint diagnozuoti lėtinio nuovargio sindromą, nėra specifinio tyrimo, kuris tai galėtų padaryti iš karto. Tačiau būdingiausi ligos nustatymo simptomai yra: naujai atsiradęs nuovargis, nesusijęs su lėtine liga, neišnykstantis po poilsio ar miego ir trukdantis darbui, mokslui ar socialiniam gyvenimui. Lėtinio nuovargio požymiai turi trukti ilgiau nei 6 mėnesius.
Lėtinio nuovargio sindromo metu gali pasireikšti įvairūs simptomai priklausomai nuo nuovargio rūšies. Protinio nuovargio simptomai apima sumažėjusią dėmesio koncentraciją, atminties sutrikimus, apatiją, užmaršumą ir sumažėjusią iniciatyvą. Emocinio nuovargio metu gali pasireikšti nuotaikų svyravimai, irzlumas, dirglumas ir mažas pasitenkinimas. Fizinis nuovargis pasireiškia sumažėjusia fizinio krūvio tolerancija, raumenų nusilpimu ir sutrikusiu miegu.
LNS taip pat gali turėti įtakos kasdieniniam gyvenimui, darbui, socialinei veiklai ir asmeninei gerovei. Dingsta energija, atsiranda apatija iki tol mėgstamoms veikloms, atsiranda dažni nuotaikų svyravimai.
Jaučiant panašius simptomus ir įtariant LNS, svarbu konsultuotis su gydytoju. Ankstyva diagnozė ir gydymas yra labai svarbūs, nes negydomas lėtinis nuovargio sindromas gali slėpti ir sukelti kitas ligas, įskaitant depresiją.
Kaip gydyti lėtinio nuovargio sindromą?
Lėtinio nuovargio sindromo (LNS) gydymas dažnai yra simptominis, skirtas mažinti simptomų intensyvumą ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Nėra vieno universalaus gydymo metodo, kuris būtų veiksmingas visiems pacientams. Gydytojai dažnai taiko individualizuotą požiūrį, pritaikydami gydymą pagal paciento poreikius ir simptomų sunkumą.
Lėtinio nuovargio gydymas apima keletą metodų. Svarbu sudaryti tinkamą miego ir poilsio režimą, vengti pernelyg didelio fizinio ir emocinio krūvio. Fizinė terapija, tokia kaip kvėpavimo pratimai, švelnūs mankštos pratimai ir raumenų stiprinimas, gali padėti mažinti simptomus ir gerinti bendrą būklę. Psichologinė parama, terapija, stresą mažinantys pratimai ir konsultacijos su psichologu, gali padėti pacientams įveikti sunkumus, susijusius su LNS.
Vaistai taip pat gali būti naudojami siekiant palengvinti skausmą, reguliuoti miegą ar valdyti kitus susijusius su LNS simptomus. Intraveninė terapija yra naujas būdas, kurio metu pacientui skiriami maisto papildai, antioksidantai ir vitaminų injekcijos, siekiant pagerinti energijos lygį ir sumažinti simptomų intensyvumą. Ozono terapija taip pat yra puikus, efektyvus ir natūralus, būdas pagerinti savijautai ir kovoti su nuovargiu.
Be to, svarbu atkreipti dėmesį į mitybą ir vartoti maistą, kuris teikia pakankamai energijos ir maistinių medžiagų organizmui. Sveika ir subalansuota mityba, praturtinta sveikais maisto produktais, gali padėti pagerinti simptomus ir bendrą sveikatą.
registruokis į vizitąPagrindiniai būdai, kaip gydyti lėtinį nuovargį ir padėti sau:
- Mityba: Subalansuota mityba, kuri apima daug vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų ir sveikų maisto produktų, gali padėti organizmui įgauti energijos ir susidoroti su lėtinio nuovargio simptomais. Svarbu vartoti maistą, kuris teikia pakankamai naudingų maistinių medžiagų organizmui. Taip pat reikėtų vengti cukraus, keptų ir rūkytų gaminių bei stengtis gerti pakankamai skysčių.
- Fizinis aktyvumas: Reguliarus fizinis aktyvumas, toks kaip vaikščiojimas, bėgimas, mankšta arba jogos praktika, gali padėti sumažinti LNS simptomus ir gerinti bendrą savijautą. Fizinis aktyvumas skatina endorfinų gamybą, kurie gali padėti kovoti su stresu ir padidinti teigiamus jausmus.
- Intraveninė terapija: Intraveninė terapija yra gydymo būdas, kurio metu pacientui skiriami maisto papildų, vaistų ir vitaminų injekcijos. Ši terapija gali padėti pagerinti energijos lygį, sumažinti LNS simptomų intensyvumą ir suteikti organizmui reikalingų maistinių medžiagų kovoti su simptomais.
- Ozono terapija: Ozono terapija yra natūralus ir efektyvus būdas pagerinti organizmo būklę, sveikatą ir gyvenimo kokybę. Terapijai naudojamas ozoną – stipriausias gamtinis oksidantas ir aktyvaus deguonies šaltinis. Terapija yra visiškai natūrali, nesukelia jokių alergijų ar šalutinio poveikio. Ozonas naikina patogeninius mikroorganizmus, skatina kraujotaką, medžiagų apykaitą ir imunitetą, stiprina nervų sistemą, malšina skausmą ir gerina bendrą savijautą. Todėl ozono terapija yra puikus būdas kovoti su lėtiniu nuovargiu ir jo simptomais.
- Psichologinė parama: Psichologinė parama, tokia kaip kognityvinė elgesio terapija, stresą mažinantys pratimai ir konsultacijos su psichologu, gali padėti pacientams įveikti sunkumus, stresą, sukeliantį LNS. Šie metodai gali padėti susidoroti su stresu, depresija, nerimu ir stresu, bei sušvelninti LNS simptomus.
- Vaistai: Kai kuriais atvejais gydytojas gali skirti tam tikrus vaistus LNS gydymui. Tai gali būti skausmą mažinantys vaistai, miego reguliatoriai ar kiti vaistai, kurie padeda valdyti LNS susijusius simptomus. Kartais LNS simptomų palengvinimui gali būti skiriami antidepresantai. Svarbu suprasti, kad vaistai negali išgydyti LNS, tačiau jie gali būti naudingi simptomų mažinimui.
- Alternatyvios terapijos: Kai kurie pacientai gali pasirinkti išbandyti alternatyvias terapijas, tokias kaip akupunktūra, masažas, tai-chi arba joga. Nors moksliniai tyrimai apie šių terapijų veiksmingumą LNS atveju yra riboti, kai kurie pacientai praneša apie simptomų palengvėjimą ir pagerėjusią emocinę gerovę naudojantis šiomis priemonėmis.
Svarbu atsiminti, kad gydymas LNS turėtų būti individualizuotas ir pritaikytas paciento poreikiams. Gydymas LNS turėtų būti kompleksinis, įtraukiant gyvensenos keitimą, psichoterapiją, fizioterapiją ir, jei reikia, vaistus. Svarbiausias uždavinys yra gyvenimo būdo korekcija, įskaitant tinkamą miego režimą, reguliarų fizinį aktyvumą, subalansuotą mitybą ir streso valdymo metodus. Todėl svarbu konsultuotis su gydytoju ir kitais specialistais, kad būtų nustatytas tinkamas gydymo planas, atsižvelgiant į paciento simptomus ir sveikatos būklę.
Nuovargis yra visiškai normali ir laikina organizmo fiziologinė būsena, tačiau nuolatinė poilsio stoka, stresas ir netinkamas dienos režimas, verčia nuovargį kauptis ir vystytis rimtoms ligoms – lėtiniam nuovargio sindromui. Lėtinis nuovargio sindromas yra būklė, kai be aiškios priežasties jaučiamas nuolatinis fizinis ar protinis nuovargis ir tokie simptomai tęsiasi ilgiau nei pusmetį. Jei jaučiate panašius į lėtinį nuovargio sindromą simptomus, pasirūpinkite savimi ir kreipkitės į „Drops Clinic“ gydytojus specialistus, kurie padės jums atstatyti energiją ir gyvenimo kokybę.
registruokis į vizitą