gegužės 15 D.

Makšties uždegimas: kas sukelia ir kaip gydyti?

Makšties uždegimas

Makšties uždegimas yra viena dažniausių moterų sveikatos būklių, kuri pasitaiko visose amžiaus grupėse. Statistika rodo, kad maždaug viena iš trijų moterų bent kartą gyvenime susiduria su šia problema. Nepaisant to, kad vaginitas yra plačiai paplitęs ir dažniausiai lengvai gydomas, apie jį vis dar kalbama per mažai – intymūs simptomai dažnai kelia gėdą, o aiškios informacijos apie priežastis, prevenciją ir tinkamą gydymą trūksta.

Nors daugeliu atvejų ši būklė nėra pavojinga, negydomas makšties uždegimas gali sukelti rimtų komplikacijų. Todėl itin svarbu atpažinti pirmuosius simptomus ir laiku kreiptis į specialistus.

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius vaginito tipus, jų požymius, dažniausias priežastis, gydymo būdus bei svarbiausias prevencijos priemones.

Uždegimų tipai

Uždegimą gali sukelti įvairūs veiksniai, todėl yra išskiriamos šios pagrindinės vaginito rūšys:

  • Bakterinė vaginozė – išsivysto, kai sutrinka natūralus makšties bakterijų balansas ir sumažėja apsauginės mikrofloros.
  • Grybelinis vaginitas (kandidozė arba pienligė) – atsiranda, kai natūraliai organizme gyvenantys grybeliai tam tikromis sąlygomis ima aktyviai daugintis.
  • Trichomoniazė – lytiniu keliu plintanti infekcija, kuri pasireiškia nemaloniomis išskyromis ir gleivinės uždegimu.
  • Atrofinis vaginitas – dažniausiai pasireiškia po menopauzės dėl sumažėjusio estrogenų kiekio, kai makšties gleivinė tampa sausa, plona ir jautri.
  • Nespecifinis vaginitas – diagnozuojamas, kai nerandama aiškios infekcijos priežasties, dažnai susijęs su išoriniais dirgikliais, tokiais kaip tam tikros higienos priemonės ar sintetiniai audiniai.

Vaginito priežastys

Vaginitas gali kilti tiek dėl infekcinių, tiek dėl neinfekcinių priežasčių. Kai kurie rizikos faktoriai, pavyzdžiui, susilpnėjusi imuninė sistema ar hormonų pokyčiai, taip pat didina tikimybę susirgti.

Infekcinės priežastys

  • Bakterijos (Gardnerella vaginalis) – pagrindinis bakterinės vaginozės sukėlėjas, dažniausiai pasireiškiantis dėl sutrikusio natūralaus mikrofloros balanso.
  • Grybeliai (Candida albicans) – dažniausiai atsakingas už grybelinę infekciją (kandidozę), kai grybelis pradeda sparčiai daugintis.
  • Pirmuonys (Trichomonas vaginalis) – sukelia trichomoniazę, lytiniu keliu plintančią infekciją.
  • Virusai – ypač herpes simplex virusas, kuris sukelia skausmingas pūsleles ir makšties gleivinės uždegimą.

Neinfekcinės priežastys

Šie veiksniai nėra susiję su infekcija, tačiau taip pat gali sudirginti ar sukelti makšties gleivinės uždegimą:

  • Hormonų disbalansas – ypač estrogenų trūkumas po menopauzės, sukeliantis atrofinį vaginitą (sausumas, jautrumas, skausmas santykių metu).
  • Alerginės reakcijos kvapnioms higienos priemonėms, prezervatyvams (pvz., su lateksu), skalbikliams ar kvepalams.
  • Mechaninis dirginimas, kylantis dėl:
    • aptemptų ar sintetinio audinio apatinių,
    • per dažnas tamponų ar įklotų naudojimo,
    • per intensyvios higienos (pvz., makšties dušai).

Rizikos veiksniai

Šie veiksniai didina vaginito tikimybę, net jei tiesioginė priežastis yra kita:

  • Nusilpęs imunitetas – dėl streso, lėtinių ligų ar gydymo.
  • Antibiotikų vartojimas – pažeidžia natūralią makšties mikroflorą.
  • Cukrinis diabetas – didesnis gliukozės kiekis skatina grybelių dauginimąsi.

Simptomai

Vaginitas gali pasireikšti įvairiais požymiais, kurie dažnai priklauso nuo uždegimo priežasties. Dažniausi simptomai:

  • Pasikeitusi makšties išskyrų spalva, kvapas arba kiekis.
  • Niežėjimas ar dirginimas makšties srityje.
  • Skausmas lytinių santykių metu.
  • Skausmingas šlapinimasis.
  • Lengvas kraujavimas arba tepliojimas iš makšties.

Jeigu pasireiškia išskyros, jų pobūdis gali padėti atskirti, kokio tipo vaginitas jus vargina. Štai keli pavyzdžiai:

Uždegimo tipasSimptomai
Bakterinė vaginozėPilkšvai baltos vandeningos išskyros, nemalonus “žuvies” kvapas.
Grybelinė infekcija Pagrindinis simptomas – stiprus niežėjimas. Taip pat gali atsirasti tirštos, baltos, varškę primenančios išskyros.
TrichomoniazėŽalsvai geltonos, putotos išskyros, kurios gali būti gausios ir nemalonaus kvapo.

Diagnostika

Norint tiksliai nustatyti vaginito priežastį, svarbu atlikti išsamią diagnostiką. Pirmiausia atliekama ginekologinė apžiūra, kurios metu įvertinama makšties gleivinės būklė, išskyros ir galimi uždegimo požymiai. 

Taip pat dažnai atliekama makšties tepinėlio mikroskopija, leidžianti tiesiogiai pamatyti bakterijas, grybus ar pirmuonis. 

Esant reikalui, gali būti tiriami bakteriologiniai pasėliai, kurie padeda tiksliai identifikuoti sukėlėją ir parinkti tinkamą gydymą. 

Prireikus skiriami ir papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarso tyrimas  (norint įvertinti vidaus lytinius organus) ar kraujo tyrimai (siekiant nustatyti uždegiminius procesus ar kitas susijusias būkles).

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei jaučiate nuolatinį niežėjimą, nemalonaus kvapo išskyras, skausmą lytinių santykių metu ar šlapinantis, nedelskite – verta pasikonsultuoti su gydytoju akušerio – ginekologu. Ankstyva diagnostika padeda greičiau atsikratyti diskomforto ir išvengti komplikacijų.

Gydymas

Kadangi vaginitą gali sukelti skirtingi veiksniai, gydymas visada taikomas individualiai, atsižvelgiant į uždegimo priežastį. 

Taikomi tiek vietiniai gydymo būdai (žvakutės, kremai), tiek sisteminiai vaistai (tabletės, geriami preparatai). Gydytojas gali skirti antibiotikų, priešgrybelinių arba antivirusinių vaistų – priklausomai nuo nustatyto sukėlėjo.

Uždegimo tipasGydymo būdai
Bakterinė vaginozėAntibiotikai (vietiniai arba geriami)
Grybelinė infekcija (pienligė)Priešgrybeliniai vaistai (vietiniai – kremai, žvakutės; arba geriami)
TrichomoniazėAntiparazitiniai vaistai (geriami); gydomas ir partneris
Vaginalinė atrofijaVietinis hormoninis gydymas (kremai, žvakutės, makšties žiedai)
Neinfekcinis vaginitasDirgiklio pašalinimas; simptominis gydymas, jei reikia

Bakterinės vaginozės gydymas

Dažniausiai gydoma antibiotikais, kurie gali būti vartojami per burną arba tepami tiesiai į makštį. Tai padeda sumažinti kenksmingų bakterijų kiekį ir atkurti natūralų mikroorganizmų balansą. Nors gydymas paprastai efektyvus, bakterinė vaginozė gali pasikartoti, todėl svarbu laikytis visų gydytojo nurodymų.

Grybelinės infekcijos gydymas

Gydoma priešgrybeliniais vaistais, kurie gali būti vietiniai (kremai, žvakutės) arba sisteminiai (tabletės). Nereceptiniai vaistai patogūs ir prieinami, tačiau jeigu simptomai neišnyksta ar pasikartoja, būtina kreiptis į gydytoją.

Trichomonozės gydymas

Kadangi tai lytiniu keliu plintanti infekcija, gydoma antiparazitiniais vaistais, dažniausiai tabletėmis. 

Labai svarbu, kad gydymą vienu metu gautų ir lytinis partneris, net jei jis nejaučia jokių simptomų – kitaip infekcija gali lengvai sugrįžti.

Vaginalinės atrofijos gydymas 

Ši būklė gydoma vietiniu hormoniniu gydymu, kuris padeda atkurti gleivinės drėgmę, elastingumą ir sumažinti dirginimą. Dažniausiai naudojamos hormoninės žvakutės, kremai arba makšties žiedai, skiriami tik gydytojui įvertinus bendrą sveikatos būklę.

Neinfekcinio vaginito gydymas

Šiuo atveju svarbiausia – identifikuoti ir pašalinti dirgiklį, sukeliantį gleivinės sudirginimą. Tai gali būti naujas muilas, skalbiklis, kvapnios higienos priemonės ar net tam tikros medžiagos apatinis trikotažas. Paprastai, pašalinus priežastį, simptomai praeina be papildomo gydymo.

Komplikacijos

Negydomas vaginitas gali sukelti rimtesnių sveikatos problemų. Simptomai laikui bėgant stiprėja, o kai kurios formos didina riziką susirgti kitomis ligomis.

Negydomas makšties uždegimas siejama su padidėjusia rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis, įskaitant ŽIV. 

Jis taip pat gali sukelti dubens uždegiminę ligą (DUL), kuri pažeidžia reprodukcinę sistemą ir gali sukelti nevaisingumą.

Taip pat padidėja rizika patirti priešlaikinį gimdymą ir infekcijas po ginekologinių operacijų. Laiku pradėtas gydymas padeda išvengti šių pavojų. Nereikėtų delsti, jei atsiranda įtartinų simptomų.

Prevencija

Norint sumažinti makšties uždegimo riziką, patartina laikytis keleto paprastų, tačiau veiksmingų rekomendacijų:

  1. Tinkama intymi higiena
    1. Venkite kvapiųjų muilų.
    2. Naudokite švelnias, pH subalansuotas priemones.
    3. Nedėvėkite per ankštų ar sintetinių apatinių.
  2. Saugūs lytiniai santykiai
    1. Naudokite prezervatyvus, ypač su naujais ar nereguliariais partneriais.
    2. Ribokite partnerių skaičių – tai padeda išvengti lytiškai plintančių infekcijų.
  3. Imuniteto stiprinimas
    1. Rinkitės subalansuotą mitybą, turtingą vitaminais ir mineralais.
    2. Užtikrinkite pakankamą miegą ir fizinį aktyvumą.
    3. Venkite streso bei rūkymo, kadangi tai silpnina organizmo atsparumą infekcijoms.
  4. Reguliarūs ginekologiniai patikrinimai
    1. Bent kartą per metus apsilankykite pas ginekologą, net jei nejaučiate jokių simptomų.
    2. Profilaktiniai tyrimai padeda anksti pastebėti pokyčius ir užkirsti kelią komplikacijoms.

Išvados

Makšties uždegimas – dažna ir svarbi moters sveikatos problema, kurios nereikėtų ignoruoti. Nors daugelis šių būklių yra lengvai išgydomos, svarbiausia – laiku atpažinti simptomus, kreiptis į specialistą ir laikytis gydytojo rekomendacijų.

Tinkama intymi higiena, saugūs lytiniai santykiai, stiprus imunitetas ir reguliarūs profilaktiniai patikrinimai yra paprasti, bet labai veiksmingi žingsniai siekiant išvengti vaginito ir išsaugoti gerą savijautą. 

Atvirumas, žinios ir dėmesys savo kūnui – tai pagrindas, padedantis ne tik įveikti uždegimus, bet ir išvengti ilgalaikių komplikacijų.