gruodžio 29 D.

Pankreatitas – Kasos uždegimas

pankreatito simptomai

Pankreatitas – tai kasos uždegimas, kuris atsiranda, kai kasa yra pažeidžiama arba pradeda virškinti pati save. Šis liaukinis organas yra už skrandžio, arti stuburo, ir atlieka dvi svarbias funkcijas: padeda virškinti maistą ir reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Kasa gamina virškinimo fermentus, tokius kaip amilazė, kurie išskiriami į plonąją žarną, padedantys suskaidyti maistą, bei hormonus, tokius kaip insulinas ir gliukagonas, kurie palaiko stabilų cukraus kiekį kraujyje.

Kai atsiranda uždegimas, jis sukelia patinimą ir stiprų skausmą, kuris dažnai prasideda pilvo srityje ir plinta į nugarą. Uždegimas yra imuninės sistemos atsakas į audinių pažeidimus. 

Pankreatitas pasireiškia, kai virškinimo fermentai, kurie turėtų veikti plonojoje žarnoje, pradeda naikinti pačią kasą. Priklausomai nuo trukmės ir sunkumo, pankreatitas gali būti ūminis, staiga pasireiškiantis, arba lėtinis, trunkantis ilgą laiką. Abi formos yra rimtos ir gali sukelti komplikacijų, jei negydomos.

Ūminis pankreatitas pasižymi staigiu simptomų atsiradimu, o lėtinis pankreatitas – tai ilgalaikė būklė, kuri pamažu gali pakenkti kasos funkcijoms. Tiek ūminio, tiek lėtinio pankreatito atveju ankstyva diagnozė ir gydymas yra būtini, kad būtų išvengta rimtų pasekmių.

Suprasti kasos funkcijas ir atpažinti pankreatito požymius yra labai svarbu. Šis dažnai nepelnytai nuvertinamas organas atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas ir nusipelno jūsų dėmesio bei tinkamos priežiūros.

Atsiradimo priežastys

Kasos uždegimas atsiranda, kai kasos gaminami virškinimo fermentai aktyvuojasi per anksti ir pradeda virškinti pačią kasą. Tai sukelia uždegimą, pažeidimus ar net ląstelių sunaikinimą, o imuninės sistemos atsakas gali pabloginti būklę. Pagrindinės pankreatito priežastys yra:

  1. Tulžies akmenys
    Tulžies latako užsikimšimas tulžies akmenimis yra dažna pankreatito priežastis. Užsikimšimas sutrikdo kasos sulčių nutekėjimą, fermentai užstringa kasoje ir pradeda ją virškinti.
  2. Didelis alkoholio vartojimas
    Alkoholis sudaro apie pusę visų ūminio ir lėtinio pankreatito atvejų. Mokslininkai mano, kad toksiniai alkoholio skilimo produktai kraujyje gali sukelti uždegiminį atsaką kasoje arba aktyvuoti virškinimo fermentus kasos viduje.
  3. Kitos priežastys
    Be pagrindinių priežasčių, pankreatitą taip pat gali sukelti:
    1. Infekcijos (pvz., virusai).
    2. Autoimuninės ligos (autoimuninis pankreatitas).
    3. Paveldimos genetinės mutacijos (paveldimas pankreatitas).
    4. Cistinės fibrozės komplikacijos.
    5. Didelis trigliceridų kiekis kraujyje (hipertrigliceridemija).
    6. Aukštas kalcio kiekis kraujyje (hiperkalcemija).
    7. Išemija (kraujotakos sutrikimas).
    8. Kasos vėžys.
    9. Trauminiai sužeidimai arba chirurginės intervencijos.
    10. Tam tikri vaistai, galintys sudirginti kasą.

Retais atvejais pankreatito priežasties nepavyksta nustatyti – tai vadinama idiopatiniu pankreatitu.

Rizikos veiksniai

Tam tikri veiksniai gali padidinti pankreatito riziką:

  1. Per didelis alkoholio vartojimas – kasdien išgeriant 4–5 alkoholio vienetus (standartinis alkoholio vienetas – 10 gramų gryno alkoholio), rizika susirgti pankreatitu žymiai padidėja.
  2. Rūkymas – rūkantys žmonės tris kartus dažniau suserga lėtiniu pankreatitu nei nerūkantys. Atsisakius rūkymo rizika sumažėja.
  3. Nutukimas – asmenys, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra 30 ar daugiau, turi didesnę pankreatito riziką.
  4. Cukrinis diabetas – diabetu sergantiems žmonėms pankreatito rizika yra padidėjusi.
  5. Šeimos istorija – genetiniai veiksniai, susiję su lėtiniu pankreatitu, ir šeimos ligos istorija gali padidinti riziką, ypač kartu su kitais rizikos veiksniais.

Pankreatito simptomai

Pankreatito simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, ar liga yra ūminė, ar lėtinė. Pagrindinis simptomas abiem atvejais yra pilvo/kasos skausmas, kuris gali svyruoti nuo vidutinio iki labai stipraus. 

Ūminio pankreatito skausmas dažnai būna stipresnis, skvarbaus pobūdžio, o pilvas jautrus spaudžiant. Lėtinio pankreatito atveju kasos skausmas gali būti kintančio intensyvumo – jis gali pasireikšti periodiškai, tačiau dažniausiai niekada visiškai neišnyksta. 

Skausmas gali paaštrėti:

  • Gulint tiesiai
  • Kosint
  • Atliekant fizinius pratimus
  • Valgant didesnius maisto kiekius.

Skausmas gali sumažėti:

  • Sėdint tiesiai
  • Pasilenkus į priekį
  • Susirangius į kamuoliuką
  • Ribojant suvalgomo maisto kiekį.

Be pilvo skausmo, pakreatitas gali pasireškti ir kitais požymiais:

Ūminio pankreatito simptomai

  • Stiprus skausmas viršutinėje pilvo dalyje, kuris gali plisti į nugarą.
  • Pilvo jautrumas spaudžiant.
  • Pykinimas ir vėmimas.
  • Karščiavimas.
  • Greitas širdies ritmas.
  • Greitas ir paviršutiniškas kvėpavimas.

Lėtinio pankreatito požymiai ir simptomai

  • Skausmas viršutinėje pilvo dalyje, kuris gali būti nuolatinis arba periodiškai pasireiškiantis. Skausmas dažnai sustiprėja po valgio.
  • Virškinimo sutrikimai, tokie kaip sunkumas virškinti riebalus.
  • Apetito praradimas ir neplanuotas svorio kritimas.
  • Riebios, aliejingos ir nemalonaus kvapo išmatos, kurios gali palikti plėvelę tualete.
  • Lengvumas ar svaigimas dėl žemo kraujo spaudimo.

Kaip diagnozuojamas kasos uždegimas?

Jei jaučiate pankreatitui būdingus simptomus, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks kraujo tyrimus, kasos būklei patikrinti. Kraujo tyrimai padeda nustatyti padidėjusį kasos fermentų – amilazės ir lipazės – kiekį. Jei fermentų lygis yra bent tris kartus didesnis nei įprasta, gydytojas gali įtarti pankreatitą.

Pankreatito diagnozei patvirtinti gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip echoskopija, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Šie tyrimai leidžia įvertinti kasos patinimą, skysčių sankaupas ir kitas struktūrines anomalijas.

Jeigu įtariamas lėtinis pankreatitas, gali būti atliekami papildomi tyrimai:

  • Gliukozės tyrimas – nustatyti, ar kasa vis dar efektyviai gamina insuliną.
  • Išmatų elastazės tyrimas – patikrinti, ar kasa gamina pakankamai virškinimo fermentų.
  • Išmatų riebalų analizė – nustatyti, ar maiste esantys riebalai nėra blogai įsisavinami (riebalų malabsorbcija).
  • Kraujo tyrimai – įvertinti bendrą organizmo mitybinę būklę ir nustatyti, ar organizmui netrūksta riebaluose tirpių vitaminų (A, D, E, K).

Šių tyrimų rezultatai leidžia gydytojui tiksliai nustatyti pankreatito tipą, jo sunkumą ir galimus funkcinius kasos sutrikimus, o tai yra būtina tinkamam gydymo planui sudaryti.

Gydymo būdai

Pankreatito gydymas apima ne tik medicinines ir, prireikus, chirurgines intervencijas, bet ir gyvenimo būdo bei mitybos pokyčius, kurie padeda valdyti ligą ir užkirsti kelią jos pasikartojimui. Štai pagrindiniai kasos uždegimo gydymo metodai:

Medicininis gydymas

Pankreatito gydymas prasideda nuo intensyvios medicininės priežiūros, kurios tikslas – mažinti kasos uždegimą ir skausmą, stabilizuoti paciento būklę bei užkirsti kelią komplikacijoms. Dažniausiai taikomos intraveninė skysčių terapija dehidratacijos prevencijai ir skausmo malšinančių vaistų vartojimas. Esant sunkesnėms formoms, gali būti skiriami antibiotikai infekcijoms gydyti arba vaistiniai preparatai, padedantys pagerinti virškinimą, ypač lėtinio kasos uždegimo atvejais. Pacientams taip pat gali būti rekomenduojama laikinai susilaikyti nuo maisto vartojimo per burną, kad kasa galėtų pailsėti.

Chirurginis gydymas

Esant komplikacijoms, tokioms kaip cistų, abscesų ar kasos nekrozės formavimasis, gali būti reikalinga chirurginė intervencija. Operacijos metu pašalinamos pažeistos audinių dalys arba atliekamos procedūros, mažinančios kasos latakų spaudimą. Kai kuriais atvejais chirurginis gydymas yra būtinas siekiant pašalinti pagrindines pankreatito priežastis, pavyzdžiui, tulžies pūslės akmenis, kurie gali užkimšti kasos latakus.

Gyvenimo būdo ir mitybos korekcijos

Gyvenimo būdo ir mitybos pokyčiai yra esminė pankreatito gydymo dalis, padedanti užkirsti kelią ligos pasikartojimui ir pagerinti gyvenimo kokybę. Pacientams rekomenduojama vengti alkoholio, kuris yra viena dažniausių pankreatito priežasčių, taip pat mesti rūkyti. Mityba turėtų susidėti iš lengvai virškinamų, mažai riebalų turinčių produktų ir sudaryta iš nedidelių, dažnų porcijų. Į kasdienę mitybą svarbu įtraukti liesus baltymus, daržoves ir neskaldytus grūdus, vengiant riebaus, kepto maisto bei saldumynų. 

Taip pat rekomenduojama užtikrinti reguliarią fizinę veiklą ir išlaikyti sveiką kūno svorį, nes nutukimas gali prisidėti prie kasos uždegimo progresavimo. Glaudus bendradarbiavimas su gydytojais ir dietologais padeda pacientams pritaikyti gyvenimo būdą taip, kad būtų sumažinta ligos rizika ir pagerinta bendra sveikata.

Galimos pankreatito komplikacijos

Pankreatitas, ypač jo sunkesnės formos, gali sukelti rimtų komplikacijų, kurios turi įtakos ne tik kasos, bet ir viso organizmo funkcijoms. Ūminio ir lėtinio kasos uždegimo komplikacijos skiriasi, tačiau abi formos gali būti pavojingos sveikatai.

Ūminio pankreatito komplikacijos:

  • Inkstų nepakankamumas – sunkus ūminis pankreatitas gali sutrikdyti inkstų funkciją, dėl ko organizmas nesugeba efektyviai filtruoti atliekų iš kraujo. Kai kuriais atvejais reikalinga dializė – laikina arba ilgalaikė.
  • Kvėpavimo sutrikimai – ūminis pankreatitas gali paveikti plaučių darbą, dėl ko sumažėja deguonies kiekis kraujyje. Tai pavojinga būklė, kuri gali reikalauti intensyvios medicininės priežiūros.
  • Infekcija – kasa tampa jautresnė infekcijoms, kurios gali būti labai pavojingos. Užkrėsti kasos audiniai reikalauja chirurginio ar kitokio intensyvaus gydymo.
  • Pseudocistos – ūminis pankreatitas gali sukelti skysčių ir šiukšlių sankaupas kasoje, vadinamas pseudocistomis. Didelės pseudocistos gali plyšti, sukeldamos vidinį kraujavimą ar infekcijas.
  • Organų nepakankamumas – sunkiais atvejais dėl uždegiminės reakcijos (sisteminės uždegiminės reakcijos sindromas) gali sutrikti kelių organų darbas, įskaitant širdį, plaučius ir inkstus. Tai gali sukelti pavojų gyvybei.

Lėtinio pankreatito komplikacijos:

  • Egzokrininis kasos nepakankamumas ir malabsorbcija – lėtinis uždegimas sumažina kasos gebėjimą gaminti fermentus, reikalingus maisto virškinimui. Tai sukelia riebalų malabsorbciją, viduriavimą, svorio mažėjimą ir mitybos nepakankamumą, ypač riebaluose tirpių vitaminų (A, D, E, K) trūkumą.
  • Diabetas – lėtinis pankreatitas pažeidžia kasos ląsteles, gaminančias insuliną ir gliukagoną, dėl ko gali vystytis hipoglikemija, hiperglikemija arba visiškas insulino trūkumas, vedantis į 1 tipo diabetą.
  • Lėtinis skausmas – kai kuriems pacientams lėtinis kasos uždegimas sukelia nuolatinį, sunkiai valdomą skausmą, kuris gali bloginti gyvenimo kokybę ir paveikti psichinę sveikatą.
  • Padidėjusi kasos vėžio rizika – kasos uždegimas didina kasos adenokarcinomos riziką. Šis vėžys gali būti sunkiai aptinkamas, nes jo simptomai panašūs į lėtinio pankreatito požymius.
  • Pseudocistos ir latakų užsikimšimai – lėtinis uždegimas gali sukelti pseudocistų susidarymą arba kasos bei tulžies latakų užsikimšimus, kurie gali reikalauti chirurginės intervencijos.

Prevencija ir Išvados

Norėdami apsaugoti kasą, sumažinant pankreatito bei kitų kasos ligų riziką, galite imtis tam tikrų prevencinių priemonių.

  1. Ribokite alkoholio vartojimą – alkoholis yra viena dažniausių kasos uždegimo priežasčių, todėl mažindami jo vartojimą ar visiškai jo atsisakydami, galite apsaugoti kasą nuo toksinio poveikio. Tai padeda sumažinti tiek ūminio, tiek lėtinio pankreatito riziką.
  2. Rinkitės širdžiai “draugišką” mitybą – tulžies akmenys – viena pagrindinių ūminio pankreatito priežasčių – gali susiformuoti, kai tulžyje kaupiasi per daug cholesterolio. Norint sumažinti tulžies akmenų riziką, verta laikytis širdžiai sveikos mitybos principų: valgyti viso grūdo produktus, daug šviežių daržovių ir vaisių. Taip pat svarbu vengti riebaus, kepto maisto bei pilno riebumo pieno produktų, kurie gali padidinti pankreatito tikimybę.
    Be to, aukštas trigliceridų lygis kraujyje taip pat gali prisidėti prie pankreatito, todėl svarbu kontroliuoti jų kiekį.
  3. Reguliariai sportuokite ir palaikykite sveiką svorį – antsvoris padidina tulžies akmenų formavimosi riziką, o tai tiesiogiai susiję su didesne ūminio pankreatito tikimybe. Reguliarus fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba ne tik padeda numesti nereikalingus kilogramus, bet ir apsaugo nuo naujų tulžies akmenų atsiradimo.
  4. Venkite greitų dietų – greitas svorio metimas, gali paskatinti kepenų cholesterolio gamybą, dėl ko didėja tulžies akmenų rizika. Svorį reikėtų mesti palaipsniui, laikantis ilgalaikių, subalansuotos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo principų.
  5. Meskite rūkyti – rūkymas taip pat daro neigiamą įtaką kasos sveikatai. Moksliniai tyrimai rodo, kad rūkantys žmonės turi net pusantro karto didesnę tikimybę susirgti pankreatitu nei nerūkantys. Atsisakydami šio įpročio, ne tik apsaugosite kasą, bet ir pagerinsite bendrą sveikatos būklę. 

Pankreatitas – tai rimta ir dažnai nepastebėta liga, kuri gali turėti ilgalaikį poveikį kasos funkcijoms bei bendrai sveikatai. Ankstyvas simptomų atpažinimas, tiksli diagnozė ir tinkamas gydymas yra pagrindiniai žingsniai, siekiant išvengti komplikacijų ir pagerinti gyvenimo kokybę. Sveika mityba, aktyvus gyvenimo būdas, alkoholio vartojimo ribojimas ir rūkymo atsisakymas yra svarbiausios prevencijos priemonės, kurios gali apsaugoti jūsų kasą nuo žalingų veiksnių. Rūpindamiesi savo kasos sveikata, užtikrinate ne tik sveiką virškinimą, bet ir gerą bendrą savijautą.