Skiepai nuo erkinio encefalito

Erkinis encefalitas yra itin pavojinga virusinė infekcija, kurios sukėlėją platina erkės, ši liga gali sukelti rimtus centrinės nervų sistemos uždegimus, palikti ilgalaikius liekamuosius reiškinius arba baigtis net mirtimi. Lietuvoje erkių paplitimas itin didelis, pastarąjį dešimtmetį stebimas naujų susirgimo atvejų erkiniu encefalitu padidėjimas, daugiausiai siejamas su erkių populiacijos pagausėjimu esant vis šiltesnėms žiemoms. Klaidingai manoma, jog užsikrėsti erkiniu encefalitu galima tik leidžiant laiką laukinėje gamtoje - pastaraisiais metais fiksuojama vis daugiau atvejų, kai žmonės šia liga užsikrečia miestuose: dažniausiai parkuose ar miestų miškuose. Jaunos erkutės (nimfos) gali lengvai įsisiurbti ir pasišalinti nepastebėtos, bei sukelti erkinį encefalitą ar Laimo ligą net neišvykus į laukinę gamtą. Skiepai nuo erkinio encefalito yra pati veiksmingiausia prevencijos priemonė norint išvengti šios pavojingos ligos.

Skiepai
Ticovac 2.4 mcg (vyresniems nei 16m)
36 €
Ticovac 1.2 mcg (jaunesniems nei 16m)
35 €
Tyrimai
Erkinio encefalito IgG
13 €
Erkinio encefalito IgM
13 €
Laimo ligos (boleriozės) IgG
20 €
Laimos ligos (boleriozės) IgM
35 €
Laimo ligos (WB) IgG
35 €
Laimo ligos (WB) IgM
30 €
Povakcininis erkinio encefalito IgG

registruokis į vizitą

Tyrimai

Erkinį encefalitą diagnozuoti yra itin sudėtinga, jo simptomai gali pasireikšti ligai jau įsisenėjus arba būti ne specifiniai – panašūs į kitų ligų simptomus. Jeigu įtariate, kad galite būti užsikrėtę erkiniu encefalitu, nedelsiant kreipkitės į šeimos gydytoją. Išsamiau apie erkinio encefalito simptomus gali skaityti mūsų naujienų skiltyje.

Erkinio encefalito tyrimas remiasi erkinio encefalito M ir G klasės imunoglobulinų (IgM ir IgG) nustatymu serume. IgM antikūnai pradeda gamintis nuo 3–5 ligos dienos po užsikrėtimo ir gali išlikti organizme iki 2–3 mėnesių. IgG antikūnai pasirodo vėliau, nuo 7–10 ligos dienos ir gali išlikti visą gyvenimą. Tiksliam erkinio encefalito diagnozavimui taip pat svarbūs anamnezės duomenys, klinikiniai simptomai ir laboratoriniai tyrimai.

Apsauga

Erkinio encefalito skiepai yra pati veiksmingiausia apsauga nuo šios ligos. Skiepytis nuo erkinio encefalito galima bet kuriuo metu, tačiau rekomenduojama tai padaryti iki šiltojo metų laikotarpio, kol erkių aktyvumas yra mažiausias. Skiepytis galima pagal įprastą skiepijimo planą arba greitąjį, pastarasis rekomenduojamas šiltuoju metų laiku.

Įprastas erkinio encefalito skiepų planas:

 • I skiepas;
 • II skiepas – 1–3 mėn. po pirmojo;
 • III skiepas – 5–12 mėn. po antrojo;
 • I palaikomasis skiepas – 3 m. po trečiojo;
 • kiti palaikomieji skiepai – kas 3–5 m. (jaunesniems nei 60 m. – kas 5 m., vyresniems nei 60 m. – kas 3 m.).

Pagreitintas erkinio encefalito skiepų planas:

 • I skiepas;
 • II skiepas – 14 d. po pirmojo;
 • III skiepas – 5–12 mėn. po antrojo;
 • I palaikomasis skiepas – 3 m. po trečiojo;
 • kiti palaikomieji skiepai – kas 3–5 m. (kaip ir taikant įprastą skiepijimo schemą).

Rekomendacijos

Kaip galima sumažinti galimybę susirgti erkiniu encefalitu? Patikimiausia priemonė išvengti erkinio encefalito yra skiepai, tačiau galite imtis ir kasdienių prevencijos veiksmų, kurie jus apsaugotų nuo pagrindinių ligos sukėlėjų – erkių ir uodų:

 • venkite vietovių, kuriose gausu erkių ir uodų – nevaikščiokite miškuose, pievose ir parkuose be apsauginių priemonių;
 • leidžiant laiką gamtoje, ant odos ir drabužių naudokite erkes ir uodus atbaidančius preparatus — repelentus;
 • sukurkite fizinį barjerą tarp savo odos ir erkės – dėvėkite ilgus drabužius, avėkite aukštaaulius batus;
 • grįžus iš pasivaikščiojimo gamtoje apžiūrėkite savo kūna, ar jame nėra įsikibusių erkių
 • pajutus simptomus ir įsisiurbus erkei ilgiau nei 24 valandas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją;

registruokis į vizitą

Skiepai nuo erkinio encefalito: šalutinis poveikis

Tam tikrai atvejais gali atsirasti organizmo reakcija po erkinio encefalito skiepo – nestiprūs šalutiniai poveikiai. Dažniausi šalutiniai poveikiai yra šie:

 • skausmas ar patinimas injekcijos vietoje;
 • galvos skausmas ar raumenų skausmas
 • lengvas karščiavimas
 • jaučiamas nuovargis ar dirglumas
 • pasunkėjęs kvėpavimas
 • virškinimo trakto sutrikimai, tokie kaip pykinimas ar viduriavimas
 • sumažėjęs kraujospūdis
 • odos bėrimai
 • neramus miegas (dažniausiai mažiems vaikams)
 • alerginės reakcijos (itin retos)

Nors gali pasireikšti reakcija po erkinio encefalito skiepo, vakcinacijos nuo erkinio encefalito privalumai, užtikrinantys didelę apsaugą nuo galimai mirtinos ligos, gerokai viršija šiuos lengvus ir laikinus simptomus. Pasiskiepyti galima tiek pagal reguliarų, tiek pagal pagreitintą skiepijimo grafiką. Imunitetui nuo erkinio encefalito įgyti, privaloma pasiskiepyti trijomis skiepo dozėmis ir nepamiršti palaikomųjų skiepų, kad 3-5 metus.

Mūsų paslaugos

Dažniausiai užduodami klausimai

01.Kada geriausia skiepytis nuo erkinio encefalito?
Optimalus laikas pradėti skiepyti nuo erkinio encefalito yra šaltesniais mėnesiais, kai erkių aktyvumas yra mažiausias, paprastai rudenį arba žiemą. Šis metodas leidžia jūsų kūnui sukurti imunitetą prieš prasidedant šiltesniam laikotarpiui, kai erkių populiacija didėja ir rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu žymiai padidėja. Atminkite, kad imunitetui susiformuoti reikia kelių savaičių po pradinės dozės. Tačiau jeigu nespėjote pasiskiepyti šaltuoju metų laikotarpiu, skiepytis galima bet kuriuo metų laiku, tik tai rekomenduojama daryti pagal pagreitintą grafiką. Apsauga nuo erkinio encefalito yra labai svarbi ištisus metus, ypač žmonėms leidžiantiems laiką gamtoje, įskaitant ir miestuose esančias gamtos oazes.
02.Ar skiepai nuo erkinio encefalito yra veiksmingi?
Be abejo, vakcinacija nuo erkinio encefalito yra labai veiksminga ligos prevencijai. Tyrimai rodo, kad vakcinos nuo erkinio encefalito veiksmingumas yra maždaug 96 % po pirminės vakcinacijos (trijų vakcinų). Tai reiškia, kad didžiajai daugumai paskiepytų asmenų išsivysto stiprus imuninis atsakas, ženkliai sumažinantis erkinio encefalito riziką po erkių įsisiurbimo. Tačiau norint užtikrinti maksimalią apsaugą, svarbu laikytis rekomenduojamo skiepijimo grafiko, įskaitant revakcinacijas. Nors nė viena vakcina nesuteikia 100% apsaugos, vakcinacija nuo erkinio encefalito yra patikimiausias būdas apsisaugoti nuo šios galimai rimtos ligos.
03.Kiek skiepų reikia nuo erkinio encefalito?
Pirminė vakcinacija nuo erkinio encefalito paprastai susideda iš trijų dozių. Pirmosios dvi dozės skiriamos su 1–3 mėnesių pertrauka, o trečioji – praėjus 5–12 mėnesių po antrosios. Ši pradinė vakcinų serija užtikrina tvirtą imuninį atsaką nuo erkinio encefalito. Tačiau norint išlaikyti aukštą imuniteto lygį, revakcinacija yra būtina. Pirmą kartą revakcinacija rekomenduojama praėjus 3 metams po pradinės serijos, o vėliau – kas 3–5 metus, priklausomai nuo amžiaus ir poveikio rizikos. Labai svarbu laikytis šio tvarkaraščio, kad būtų užtikrinta optimali ir ilgalaikė apsauga nuo erkinio encefalito.
04.Kada pradeda veikti skiepai nuo erkinio encefalito?
Skiepai nuo erkinio encefalito pradeda suteikti tam tikrą imuniteto lygį po pirmosios dozės. Tačiau apsauga žymiai padidėja po antrosios dozės, kuri paprastai skiriama praėjus 1-3 mėnesiams po pirmosios dozės. Visiškas imunitetas paprastai susidaro po trečiosios dozės, kuri suleidžiama praėjus 5–12 mėnesių po antrosios. Šis laikas skirtingiems asmenims šiek tiek skiriasi ir jį įtakoja tokie veiksniai kaip amžius, sveikatos būklė ir individualus imuninis atsakas. Nepaisant to, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad imunitetas laikui bėgant gali silpnėti, todėl norint užtikrinti nuolatinę apsaugą, reikia reguliarios revakcinacijos.
05.Kas kiek laiko reikia atnaujinti erkinio encefalito skiepą?
Revakcinacijos nuo erkinio encefalito vakcinos dozių poreikis priklauso nuo asmens amžiaus ir iš pradžių taikomo skiepijimo grafiko. Paprastai po pradinio trijų injekcijų kurso pirmoji revakcinacija rekomenduojama po 3 metų. Jaunesniems nei 60 metų asmenims revakcinacija rekomenduojama kas 5 metus, o 60 metų ir vyresniems revakcinacija turėtų būti skiriama kas 3 metus. Tai užtikrina nuolatinį imunitetą nuo erkinio encefalito. Revakcinacijos dažnumas atsiranda dėl to, kad imunitetas laikui bėgant gali susilpnėti, todėl asmenys tampa jautresni šiai ligai be reguliaraus papildymo.
06.Ar erkinis encefalitas – pagydoma liga?
Erkinis encefalitas yra virusinė infekcija ir, kaip ir daugelis virusinių infekcijų, ji specifinio gydymo neturi. Jos gydymas yra simptominis. Simptominiam gydymui pasitelkiamos priemonės, kurios palengvina simptomus ir padeda organizmui kovoti su infekcija. Erkinio encefalito simptomų malšinimui dažniausiai pasitelkiamos šios priemonės: karščiavimą ir skausmą mažinantys vaistai, lašelinių terapija (skysčių ir elektrolitų papildymas), sunkiais atvejais pacientai yra hospitalizuojami, jeigu jie reikalauja intensyvios priežiūros. Profilaktika skiepijant yra geriausia strategija nuo erkinio encefalito, nes ji aprūpina organizmą būtinomis apsaugos priemonėmis kovoti su virusu, kol jis nesukelia rimtų ligų.
This site is registered on wpml.org as a development site.