Erkinis encefalitas yra itin pavojinga virusinė infekcija, kurios sukėlėją platina erkės, ši liga gali sukelti rimtus centrinės nervų sistemos uždegimus, palikti ilgalaikius liekamuosius reiškinius arba baigtis net mirtimi. Lietuvoje erkių paplitimas itin didelis, pastarąjį dešimtmetį stebimas naujų susirgimo atvejų erkiniu encefalitu padidėjimas, daugiausiai siejamas su erkių populiacijos pagausėjimu esant vis šiltesnėms žiemoms. Klaidingai manoma, jog užsikrėsti erkiniu encefalitu galima tik leidžiant laiką laukinėje gamtoje - pastaraisiais metais fiksuojama vis daugiau atvejų, kai žmonės šia liga užsikrečia miestuose: dažniausiai parkuose ar miestų miškuose. Jaunos erkutės (nimfos) gali lengvai įsisiurbti ir pasišalinti nepastebėtos, bei sukelti erkinį encefalitą ar Laimo ligą net neišvykus į laukinę gamtą. Skiepai nuo erkinio encefalito yra pati veiksmingiausia prevencijos priemonė norint išvengti šios pavojingos ligos.
Erkinį encefalitą diagnozuoti yra itin sudėtinga, jo simptomai gali pasireikšti ligai jau įsisenėjus arba būti ne specifiniai – panašūs į kitų ligų simptomus. Jeigu įtariate, kad galite būti užsikrėtę erkiniu encefalitu, nedelsiant kreipkitės į šeimos gydytoją. Išsamiau apie erkinio encefalito simptomus gali skaityti mūsų naujienų skiltyje.
Erkinio encefalito tyrimas remiasi erkinio encefalito M ir G klasės imunoglobulinų (IgM ir IgG) nustatymu serume. IgM antikūnai pradeda gamintis nuo 3–5 ligos dienos po užsikrėtimo ir gali išlikti organizme iki 2–3 mėnesių. IgG antikūnai pasirodo vėliau, nuo 7–10 ligos dienos ir gali išlikti visą gyvenimą. Tiksliam erkinio encefalito diagnozavimui taip pat svarbūs anamnezės duomenys, klinikiniai simptomai ir laboratoriniai tyrimai.
Erkinio encefalito skiepai yra pati veiksmingiausia apsauga nuo šios ligos. Skiepytis nuo erkinio encefalito galima bet kuriuo metu, tačiau rekomenduojama tai padaryti iki šiltojo metų laikotarpio, kol erkių aktyvumas yra mažiausias. Skiepytis galima pagal įprastą skiepijimo planą arba greitąjį, pastarasis rekomenduojamas šiltuoju metų laiku.
Kaip galima sumažinti galimybę susirgti erkiniu encefalitu? Patikimiausia priemonė išvengti erkinio encefalito yra skiepai, tačiau galite imtis ir kasdienių prevencijos veiksmų, kurie jus apsaugotų nuo pagrindinių ligos sukėlėjų – erkių ir uodų:
Tam tikrai atvejais gali atsirasti organizmo reakcija po erkinio encefalito skiepo – nestiprūs šalutiniai poveikiai. Dažniausi šalutiniai poveikiai yra šie:
Nors gali pasireikšti reakcija po erkinio encefalito skiepo, vakcinacijos nuo erkinio encefalito privalumai, užtikrinantys didelę apsaugą nuo galimai mirtinos ligos, gerokai viršija šiuos lengvus ir laikinus simptomus. Pasiskiepyti galima tiek pagal reguliarų, tiek pagal pagreitintą skiepijimo grafiką. Imunitetui nuo erkinio encefalito įgyti, privaloma pasiskiepyti trijomis skiepo dozėmis ir nepamiršti palaikomųjų skiepų, kad 3-5 metus.